Sedm tipů, jak ušetřit při stavbě dřevostavby
Když si lidé vybírají nebo navrhují svůj dům, chtějí přirozeně ušetřit co nejvíce prostředků, ale zároveň si chtějí při realizaci udržet určitou kvalitu provedení a vybavení. Zjistil jsem, že se mnohdy snažíme ušetřit na místech, kde to není žádoucí a zároveň přehlížíme možnosti, jak efektivně ušetřit, aniž bychom slevovali z kvality. Proto jsem připravil těchto šest typů, kde byste např. mohli ušetřit.
1. Volte jednoduché tvary, zbytečně nekombinujte
Toto je jednoduchá rada, která však může mít při výstavbě zásadní vliv na množství spotřebované práce a materiálu. Pokud to není váš sen, mít složitý členitý dům, držte se klasických tvarů. Dvojnásob to platí u střechy. Čím více členitostí, krajů, oplechování, tím vyšší cena a zároveň třeba i větší riziko budoucího zatékání.
2. „Kroťte“ svého projektanta
Někdo to dokáže hravě, jiní lidé se nechají vtlačit do různých změn, nik, zimních zahrad atd.
Samozřejmě nemůžete všechny projektanty házet do stejného pytle, pouze upozorňuji, že se to stává a mám s tím osobní zkušenosti. Někteří jsou neodbytní a snaží se prosazovat své vize a nápady. Dobrý projektant nebo architekt se pozná tak, že dokáže nabídnout zajímavá řešení a splnit při tom vaše požadavky. Pokud, ale řeknete ne, měl by to akceptovat.
3. Nenechte si vnutit nízkoenergetický nebo pasivní dům, pokud máte lesy nebo třeba rádi topíte v krbu
Tady budu mít asi více oponentů, nicméně jsem přesvědčen, že slepé snižování spotřeby je pro mnoho z nás kontraproduktivní. Je to jako u aut, vysavačů nebo žárovek. Před časem jsem si nakoupil úsporné zářivky, a když jsem si to propočítal, zjistil jsem, že musím svítit 5 let, než se mi investice vrátí. Doufám, že mi vydrží. Takže úsporky ano, ale ne všude a slepě. To samé platí o energeticky úsporných domech obecně. Já osobně mám rád manuální práci, pěstuju jí místo tělocvičny. Letos jsem na vytápění a ohřev vody spálil ve sporáku ve své dřevostavbě 6m3 dříví, téměř žádnou další energii jsem na toto nečerpal. Připravit takovéto množství dřeva z rodinného lesa, mi zabere cca 3 dny práce komplet. Kdybych ho kupoval, zaplatím 6000 Kč. Nutno říci, že má dřevostavba nesplňuje parametry nízkoenergetického domu, tedy logicky ani pasivního. Pro někoho je nízkoenergetický dům vhodná volba, někdo ho chce i když se mu investice nevrátí, každý ale žijeme jinak, máme jiné hodnoty a životní styl. Proto říkám přemýšlejte, počítejte a srovnávejte, do čeho se vám ještě vyplatí investovat. Nezapomeňte připočítat úroky!
5. Vyberte si jednodušší konstrukci
U velké většiny dřevostaveb s rezervou stačí jedna vrstva konstrukční desky, na bázi dřeva, sádry, aj., ať už vně nebo uvnitř konstrukce. Některé firmy nabízejí opláštění z obou stran nebo více deskových vrstev ve skladbě než je potřeba. Jistě mají své know how, nechci tady žádná řešení zpochybňovat, pouze upozorňuji na to, že je zde prostor pro úsporu prostředků.
6. „Dvojskla nebo trojskla“ – vyberte si správná okna
Je to podobné, jako v bodě 3. Pokud nemáte zrovna nízkoenergetický dům, máte průměrně velká okna a nemáte větrání s rekuperací tepla, nejvhodnější investicí pro vás nejspíše budou dvojskla. Zase je třeba se podívat na ztráty, cenu energie a investici do oken, vše propočítat. Opět nezapomeňte na úroky.
7. Vyberte si vhodné vytápění
Protože v tomto článku mi jde o úspory, nebudu příliš posuzovat jednotlivé typy vytápění. Jde zase o to samé, investice vs. úspory. Zastávám názor, že čím úspornější dům, tím více se hodí elektrické vytápění, nejlépe různé moderní produkty, infravytápění nebo elektrické podlahového vytápění, atd. Vždy je třeba zvážit počáteční investici do systému, zdroje a dalších dílčích věcí. Nejlépe mi vycházejí klasické přímotopy, ale teplo z nich je nerovnoměrné a dosti se pohybuje. Proto rád doporučuji např. infravytápění, se kterým mám dlouhodobější zkušenost. Podle nesmyslného diktátu z EU se toto elektrické vytápění dnes už musí kombinovat s lokálními kamny nebo krbem na dřevo. Investice je zde naštěstí relativně malá obsluha jednoduchá a náklady na vytápění rozumné. Obecně nedoporučuji kotel na tuhá paliva a ústřední topení, ikdyž dnešní automaty už nevyžadují takovou obsluhu jako starší kotle, zde je dosti vysoká investice do zdroje, kotelny a radiátorů s rozvodem. Když k tomu připočítáte nepořádek z uhlí a neschopnost systému reagovat rychle na potřeby interiéru dřevostavby, je těch minusů dosti.
Doufám, že vám těchto pár typů pomůže při výběru nebo návrhu vašeho domu.
Ať se daří, nejen na VYSOČINĚ